ارسال رایگان رزومه/آگهی/فرصت شغلی/خبر/مقاله

 

کپسول آتش نشانی CO2

کپسول آتش نشانی CO2

خاموش كنند های گاز كربنیك (CO2):

از سالهای قبل دی اكسید كربن(CO2) به عنوان یك گاز آتش نشانی در دستگاههای ثابت اتوماتیك خاموش كننده های دستی و چرخدار مورد استفاده قرار گرفت ومصرف فراوانی دارد
خصوصیات گازكربنیك:

1. گازكربنیك(CO2) گازی است غیرقابل احتراق، بی بو، خنثی ، غیرسمی، فاسد نشدني و عایق در برابر الكتریسیته می باشد.

2. وزن آن سنگین تر از هوا است (وزن مخصوص آن 529/1) و به اين علت در صورت پرتاب بر روی حریق هواي اطراف يا همان اكسیژن خارج و خود جانشین می شود.

3. به آسانی بوسیله فشار و سرما تبدیل به مایع شده و انبار كردن آن به صورت گازمایع و جامد صورت می گیرد.

4.در ظروف بسته و زیرفشاری برابر 50 آتمسفر psi 750 و بین درجه حرارتی 9/69 تا 8/87 درجه فارنهایت بصورت مایع و از 8/87 تا بالاتر حالت میعان را از دست داده به حالت گاز درمی آید این درجه حرارت را برای گازCO2، درجه حرارت بحرانی می نامند. زیرا از این درجه بالاتر فشار هر قدر هم زیاد باشد باز تغییر حالت نداده و به همان صورت گاز باقی می ماند.

5. گازكربنیك(CO2) جامد در 79 درجه سانتی گراد به سرعت از حالت جامدی بدون اینكه به حالت مایع درآید بصورت بخار گاز درمی آید.

6. یك كیلوگازكربنیك(CO2) مایع وقتی به صورت گاز در می آید نیم متر مكعب فضا را اشغال می نماید و انبساط حجمی آن 1 به 450 می باشد.
در مكانهای بسته این گاز به حالت تقلیل درصد اكسیژن هوا حالت سمی پیدا كرده و در صورت تمركز موجب بی هوشی و حتی مرگ می گردد بعضی از اشخاص قادرند تا تمركز 9 درصد آن را برای چند دقیقه بدون بی هوشی تحمل نمایند.
خاموش كنندهگازكربنیك(CO2) بدنه اصلی آن به شكل استوانه ـ فولادی و بدون درز می باشد كه گاز تحت فشار به شكل مایع در آن نگهداری می شود بدنه باید قادر باشد تا فشار حدود psi 7000 را تحمل نماید.
در صورتیكه فشار داخلی به بیش از 180 اتمسفر psi 2700 برسد سوپاپ ایمنی عمل كرده و گاز دستگاه را تخلیه می نماید.
فشار خاموش كننده برای خارج راندن مایع ازخود گاز CO2تأمین می شود یعنی دارای فشار درونی است خاموش كننده های CO2قابل كنترل می باشند.

شیرخاموش كننده CO2دو نوع می باشد:

1.نوع شیرفلكه ای

2.نوع اهرمی

شیرخاموش كننده های CO2بیشتردر اماكن بسته مانند اطاق كامپیوتر یا ادوات ظریف الكتریكی یا الكترونیكی كتابخانه ها ، موزه ها و آشپزخانه ها و آتش سوزیهای برق می توان استفاده نمود.

طریقه استفاده از خاموش كننده CO2

انواع دستی آن به همان صورت خاموش كننده های دیگر حمل می شود.

با توجه به فشار زیاد دستگاه و به علت طرح خاص سر لوله حداكثر فاصله پرتاب این خاموش كننده بین 4-2 متر است بنابراین برای استفاده باید بیشتر به حریق نزدیك شد.

در فاصله دورتر ازحریق ضامن را آزاد و سر لوله را در دست گرفته و با قرار گرفتن در موقعیت مناسب با فشار روی اهرم یا بازكردن شیر - گاز را با حركت سر لوله قیفی به محل دلخواه هدایت می كنیم

بهتر استCO2را به طرف سطح مواد درحال اشتعال هدایت نمود در صورتی كه از پر كردن دستگاه اطمینان دارید ولی گاز خارج نمی شود احتمالاً ممكن است راه خروج آن به علت یخ زدن گاز مسدود شده باشد برای چند لحظه شیر را ببندید و مجدداً باز كنید.

این خاموش كننده چون قابل كنترل است در صورتیكه بیش از 10درصد آن مصرف نشود می توان از آن برای حریقهای دیگر استفاده كرد.

نکته:خروج گاز از سر لوله در این نوع خاموش كننده با صدای شدیدی صورت می گیرد و ممكن است برای كسانیكه برای اولین بار با آن كار می كنند ایجاد دست پاچگی نماید.

ایمیل
atashmaharalborz@yahoo.com
ارایه دهنده کالا/ خدمت
شرکت آتش مهار البرز

کپسول آتش نشانی CO2

تلفن ثابت
تلفن همراه
فکس
شهر/استان/منطقه
تهران
نوع آگهی
آگهی معرفی کالاها و تجهیزات
تاریخ آخرین تغییر
دوشنبه, 16 مهر, 1397
samanehj64

به اشتراک گذاری این صفحه: